Čo pláva, jazdí, lieta.
Pod týmto názvom deti v ŠKD pri príležitosti Dňa Zeme vyrábali z odpadového materiálu autá, lode, lietajúce balóny, motýle...Spoločnou prácou na tvorivých dielňach vznikla veľmi pekná výstavka.
Čo pláva, jazdí, lieta.
Pod týmto názvom deti v ŠKD pri príležitosti Dňa Zeme vyrábali z odpadového materiálu autá, lode, lietajúce balóny, motýle...Spoločnou prácou na tvorivých dielňach vznikla veľmi pekná výstavka.
23.4.2018 sa v našej škole a okolí "zozelenelo", upratovalo a sladké tortičky vyhrávalo. Výhercovia: triedy 4.A a 4.C a p. učiteľka Martinková. Blahoželáme!
Každý žiak predstavil svoju najobľúbenejšiu knihu. Potom sme sa o knihách rozprávali, no a na záver sme si našli v triede nejaký svoj kútik na čítanie a z kníh sme si čítali.
Týždeň hlasného čítania v 1. A ...
V týždni od 16. do 20 apríla prebehol na našej škole Týždeň hlasného čítania, ktorého cieľom bolo podporiť záujem žiakov o čítanie literatúry, ale aj vzájomne si prezentovať čitateľské zručnosti.
Pondelok – Čítanie do uška – „O kohútikovi a sliepočke“
Utorok – druháci čítali prvákom
Streda – „Malú psiu rozprávku“ čítala žiakom teta upratovačka Táňa
Štvrtok – ôsmaci čítali prvákom rozprávku „Červená čiapočka“, potom rozprávku v skupinách dramatizovali
Piatok – spoločné čítanie s predškolákmi – prváci čítali predškolákom hádanky a všetci sme sa zoznámili s knihou od Alžbety Verešpejovej „Neplechy školníčky Agneše“
Veľká noc patrí spolu s Vianocami medzi dva najkrajšie sviatky v roku. Rodina opäť získava príležitosť zísť sa spolu a práve v tieto dni si uctievame tradície viac, ako po iné menšie sviatky. Obklopujeme sa typickými symbolmi, opakujeme kroky naučené ešte od našich prarodičov a pochutnávame si na dobrotách, ktoré sú charakteristické pre náš kraj.
Aj my sme si na hodinách pracovného vyučovania upiekli veľkonočnú symboliku na slávnostný stôl – VEĽKONOČNÉHO BARANČEKA A ZAJAČIKA.
Žiaci II. stupňa ZŠ, Mgr. Jana Žoldáková
Aj v tomto šk.roku sme sa zapojili do celoslovenskej čitateľskej súťaže ,,Čítame s Osmijankom“. Individuálne po ročníkoch si čítame a vypracovávame jednotlivé úlohy.
S knižočkou ,, Sofia a tekvička“, sme sa zoznámili trošku netradične, ale veľmi zaujímavo a pútavo. S knihou nás zoznámila bábkoherečka Barborka Krajč – Zamišková. Najprv sme mali inscenované čítanie a potom nasledovala tvorivá dielňa, v každom ročníku zvlášť. Každý si nakreslil, vymaľoval a vystrihol svoju vlastnú tekvičku a tvorili sme aj portréty z ovocia a zeleniny. Všetkých nás pozorne sledoval aj Osmijanko s Osmidunčom.
Pred Veľkou nocou sme ostali verní tradíciám a spolu s babkou nášho spolužiaka z 1.A Miška Kiša sme sa učili zapletať korbáče, zaväzovať na ne veľkonočné stužky. Z košíka sa nám zatiaľ podarilo upliecť len dno.
Ďakujeme babke Miška Kiša.
TÝŽDEŇ V ZNAMENÍ VODY
Marec, už tradične, patrí na našej škole vode. „Voda je dar života na Zemi.“ Tento výrok sprevádzal žiakov aktivitami v rámci „Týždňa v znamení vody.“
Žiaci spoznávali obyvateľov vody , odhaľovali príčiny a dôsledky znečistenia vody, navrhovali možnosti šetrenia vodou v domácnosti. Diskutovali na témy:“ Čo s odpadovou vodou? Ako a kedy piť vodu? „ Tvorili projekty o význame vody pre ľudský organizmus. Svoje vedomosti overovali pri práci s mikroskopom, pracovnými listami. Spoznávali a rozlišovali chuť vody...
Mgr. Jana Žoldáková, žiaci II. stupňa ZŠ
OČOVÁ, OČOVÁ...
Dňa 23.3.2018 sa ozývala našou školou hra na rôzne ľudové hudobné nástroje, ktoré deťom predstavil známy hudobník a zberateľ ľudových piesní z Očovej pán Anton Budinský. Deti mali možnosť spoznať napr. gajdy, drumbľu, píšťalku, fujaru, heligónku... No prekvapil aj hrou na rúre od vysávača. Na záver si vybraní chlapci a dievčatá zatancovali učiteľmi a taktiež si spoločne zaspievali známe ľudové piesne.
Počas zimných mrazivých dní deti ŠKD chodili pravidelne prikrmovať vtáctvo semiačkami, ktoré si nosili z domu. Búdky boli zhotovené staršími spolužiakmi na pracovnom vyučovaní
Aj my v ŠKD sme pokračovali v karnevalovej nálade pod názvom: "Fašiangy a zábava detí v ŠKD." Ako prvé bolo predstavovanie masiek. Potom nasledovala zábava, súťaže a tanec masiek. Počas fašiangovej parády sa žiaci občerstvili domácimi šiškami, nápojom piňakoláda a sladkosťami. Táto akcia sa deťom veľmi páčila. No a čo na záver? Bola tombola. Každé dieťa si vylosovalo krásnu cenu.
vych.: Štellmachová, Majerčáková
TÝŽDEŇ MOZGU
Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje od roku 1996. Vo viac ako 60 krajinách sveta sa konajú tisíce osvetových podujatí na oslavu jedného z najdôležitejších ľudských orgánov. Týždeň mozgu pripadol tento rok na 12. - 18. marca 2018. Do kampane sa zapojili aj žiaci našej školy. Vyskúšali si pohybové aktivity prospešné pre mozog, rozvíjali hrubú a jemnú motoriku, dozvedeli sa pravdu o najčastejších mýtoch o mozgu, cvičili hravou formou koncentráciu, lepšie sústredenie, kreativitu, vyjadrovanie a empatiu. Diskutovali o význame mozgu, tipoch pre lepšiu pamäť, o alzheimerovej chorobe, to všetko v spolupráci s ÚRADOM VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY A SLOVENSKOU ALZHEIMEROVOU SPOLOČNOSŤOU.
Mgr. Jana Žoldáková
Do galérie Fašiangový ples boli pridané fotografie.
Do galérie Výtvarná súťaž boli pridané fotografie.
Naši žiaci sa zúčastnili literárnej a výtvarnej súťaže vyhlásenej k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky a 90. výročiu založenia Miestneho odboru Matice slovenskej v Poprade a boli úspešní.
Vo výtvarnej súťaži sa umiestnili žiaci V. A triedy A. Jacák, A. Pavlík a T. Štefánik. Úspešným výtvarníkom blahoželáme a prajeme všetkým žiakom našej školy veľa radosti a úspechov.
Mgr. D. Nováková
Zima je ročným obdobím, v ktorom nás najčastejšie potrápia rôzne choroby, najmä chrípka. Pani učiteľka Mgr. Jana Žoldáková oslovila žiakov druhého stupňa na svojich vyučovacích hodinách a vyzvala ich, aby porozmýšľali o tom, kedy je najvhodnejší čas začať myslieť na chrípku , čo môžeme spraviť aby sme sa chrípke vyhli, alebo aspoň zmiernili jej príznaky.
Svoje zistenia a názory sme porovnávali , dopĺňali, argumentovali, dokazovali, prezentovali ... Došli sme k záveru, že najlepšou prevenciou je zdravý životný štýl, vhodná výživná strava, dostatok pohybu, spánku, otužovanie, dodržiavanie zásad hygieny, prípadne aj očkovanie proti chrípke.
Prečo teda „Zdravie ukryté v bylinkách?“
Stále viac ľudí začína pri bežných ochoreniach využívať liečivé byliny. Ich liečivé účinky poznali ľudia už v minulosti. Pri závažnejších prejavoch ochorenia treba vyhľadať lekára. Aj pri chrípke si môžeme pomôcť silou liečivých rastlín. Bylinky sme spoznávali viacerými zmyslami- čuchom, hmatom, chuťou, zrakom. Naučili sme sa ako správne „uvariť čaj“ z liečivých byliniek. Vieme, že dlhodobé užívanie liečiv z jednej rastliny môže pôsobiť
škodlivo, preto je vhodné poradiť sa s lekárom. Spoločne sme vytvorili projekty, v ktorých sme všetkým predstavili najznámejšie liečivé byliny a upozornili na niektoré ich liečivé účinky. Projekty sú umiestnené na hornej chodbe školy.
Mgr. Jana Žoldáková a žiaci II. stupňa
S rokom 2017 sa rozlúčime v škole 22. decembra 2017 na Vianočnej besiedke programom žiakov ZŠ.
Predvianočnú atmosféru si užili žiaci IV.A triedy, keď si spoločne napiekli vianočné medovníčky. Pečenie sa im vydarilo a nechýbala im dobrá nálada pri ich zdobení.
Žiaci IV.A triedy
Fotoalbum: Medovníčky
Dňa 18.12.2017 si žiaci na I. stupni zopakovali svoje poznatky o dopravnej výchove a zároveň riešili dopravné situácie, ktoré môžu zažiť na cestách. Beseda sa uskutočnila v spolupráci s CVČ v Poprade s Mgr. Šalmom. Žiaci si svoje skúsenosti a poznatky môžu prakticky vyskúšať aj v jazde zručnosti na dopravnom ihrisku v budúcom kalendárnom roku.
Fotoalbum: Dopravná výchova
Powered by aSc EduPage