Záujmový krúžok „Svet zvierat“ pracuje na našej škole od septembra tohto roku. Mnoho detí o tomto krúžku zatiaľ ešte netuší, ale....Záujemcovia o prácu v tomto útvare sa môžu zoznámiť s niektorými druhmi živočíchov, chovaných bežne v domácnostiach. Úlohou tohto krúžku je poskytnúť kontakt s kúskom živej prírody deťom, ktoré túto možnosť nemajú doma, poprípade záujemcom, ktorí v tomto pretechnizovanom svete cítia potrebu kontaktu s inými živými tvormi. Cieľom záujmového krúžku je poodhaliť záujemcom skrytý svet živočíchov. Navyše si deti budujú, v živote dôležité zručnosti ako je empatia a zodpovednosť za život iných žijúcich bytostí. Z pohľadu výučby je niekedy nesmierne dôležité prezentovať ponúknuté učivo formou skutočného zážitku, pretože učebnice a povedomie ľudí obsahuje stále ešte niektoré mylné stereotypy ako napr. slizká koža u hadov alebo chôdza raka dozadu. V budúcnosti je ambíciou záujmového krúžku využívanie chovaných druhov živočíchov i v procese učenia sa napríklad v predmete biológie, prírodovedy alebo vlastivedy, poprípade ekológie. Navyše u niektorých žiakov možno tento záujmový krúžok, prebudí záujem o štúdium napríklad na vysokej škole Veterinárneho lekárstva v Košiciach, s ktorou chceme nadviazať bližšie vzťahy alebo na vysokej škole Poľnohospodárskej v Nitre, kde už dnes funguje odbor „záujmové chovy zvierat.“
K dnešnému dňu sú chovanými živočíchmi v našom krúžku tieto druhy: myš laboratórna, potkan laboratórny, škrečok sýrsky, osmák degu, všetko zástupcovia zo skupiny cicavcov. Vtákov zatiaľ zastupuje iba zebrička austrálska. Samozrejme budeme usilovať, ak to bude možné, o rozšírenie o ďalšie chované druhy. Skupinu cicavcov by sme chceli doplniť ešte o morča peruánske, v ponuke budú určite i druhy zo skupiny bezstavovcov, konkrétne pôjde o exotické druhy zlatoňov- chrobákov pestrých farieb, boli nám prisľúbené i motýle, ktoré pribudnú pravdepodobne na jar. Pokúsime sa i o chov menej náročných druhov obojživelníkova a plazov. Kolekciu vtákov by sme v budúcnosti rozšírili i o chov kanárikov a papagájcov vlnkovaných- andulky.
Navyše našou úlohou bude i organizovanie prednášok pre deti, ktoré sa dozvedia z úst skúsených odborníkov, niečo o chove ich obľúbencov. Ďalšími aktivitami, ktoré budú realizované v blízkej budúcnosti je i návšteva vysokej školy Veterinárneho lekárstva spojenej s prednáškami tu vyučujúcich pracovníkov, ďalej nás čaká akcia zameraná na krúžkovanie vtákov s možnosťou vypúšťania odchytených spevavcov našej fauny z vlastných rúk, vermikompostovanie ( dážďovky a spracovanie biologického odpadu), výstavy exotických vtákov, psov a pod. Poprípade v budúcom roku skĺbiť chov živočíchov s pestovaním rastlín ( vodné rastliny, paludáriá, i zbové kvety, pestovanie zeleniny v nádobách, tvorba kompostu z odpadov a pod.)
Plánov je veľa, no vyvíjame sa postupne, takže na niektoré dobré veci si treba chvíľku počkať, ale ako sa hovorí : trpezlivosť......
Mgr. Ján Andráš